Institute of Information Theory and Automation

Popularization

ÚTIA  každoročně pořádá Dny otevřených dveří v rámci akce Týden vědy a techniky.

ÚTIA se též pravidelně účastní Veletrhu vědy, a to již od roku 2016.

Veletrh vědy 2019

Veletrh vědy se zatím vždy konal na Výstavišti Letňany. V roce 2019 to bylo ve dnech 6. až 8. 6. Svou expozici tam představila dvě oddělení: Zpracování obrazové informace a Zpracování signálu.

nas tym

Velkým lákadlem pro návštěvníky Veletrhu vědy byl prototyp elektromobilu Škoda Rapid, který zapůjčila firma Škoda auto. Tento elektromobil je vybaven řídicím systémem, který minimalizuje spotřebu elektrické energie dodávané baterií umístěnou v zadním kufru vozu. Přitom jsou dodržovány veškeré bezpečnostní zásady. Jízda tímto elektromobilem je tedy optimalizována jak z hlediska úspory energie tak z hlediska bezpečnosti. Tento řídicí systém byl vyvinut ve spolupráci s oddělením Zpracování signálu.

Hlavní atrakce, kterou pro návštěvníky připravilo oddělení Zpracování obrazové informace, spočívala v určení rychlosti hozeného míčku. Návštěvníci si mohli hodit míčkem, který sledovala malá kamera umístěná u stropu stánku. Video natočené kamerou okamžitě zpracoval připojený počítač, který na monitoru zobrazil dráhu hozeného míčku i jeho rychlost. Uspořádání tohoto experimentu dokumentují přiložené videozáznamy: hod míčkem 1, hod míčkem 2, hod míčkem 3. Zájem návštěvníků byl velký, a to nejen těch dětských.

Tato atrakce měla ukázat, jak lze pomocí snadno dostupných technických prostředků (levná webová kamera, standardní osobní počítač) dosáhnout výsledků, které jsou srovnatelné s výsledky pořízenými specializovaným, drahým radarem s dopplerovským určováním rychlosti pohybujícího se objektu.

Fotogalerie

elektromobil - celkový pohled Celkový pohled na elektromobil Škoda Rapid.
Elektromobil lákal hlavně kluky. Dr. Plíhal jim ochotně ukázal ovládací prvky palubní desky. Na sedadle řidiče si pak mohli všechno vyzkoušet. Jen toubit nesměli.
Dr. Plíhal u zádi elektromobilu vypočítává všechny jeho přednosti.
hod míčkem - nápřah Při hodu míčkem je rozhodující pořádný nápřah, ...
hod míčkem - švih ... a pak rychlý švih. Hozený míček je pak kamerou nasnímán ještě rozmáznutější než na této fotce. Z jednotlivých šmouh pak program v připojeném počítači vypočítá rychlost letícího míčku dříve než míček dopane do sítě.
Před kamerou se návštěvníci nepoznávali. Televize na stěně ukazovala něco jiného než pouhou realitu. Ing. Kohout jim to srozumitelně vysvětloval.
Sobel filter A co vlastně bylo vidět v televizi na stěně? Jen obrysy průběžně snímaných předmětů a osob. O to se postaral specializovaný, jednoúčelový, ultrarychlý počítač, který na jednotlivých video-záběrech nacházel hrany (aplikoval Sobelův filtr) a okamžitě je zobrazoval na televizní obrazovce s tak nepatrným zpožděním, že to vypadalo jako kouzelné zrcadlo.
ultrazvukovy snimac Ultrazvukový snímač zobrazoval ultrazvučná gesta. Nejvíce reagoval na chrastění klíčů, ovšem zcela nehlučně.
Výklad Ing. Kohouta u kamery i ultrazvukového snímače sledovali mladí i staří s nelíčeným zájmem.
Dr. Soukup se snaží názorně vysvětlit podstatu neinvazivního vyšetření tenkého střeva kapslovou endoskopií. Velmi realistická videoukázka zobrazující lidské střevo zevnitř některé slečny neodradila.
Složení našeho týmu poslední den veletrhu:
2019-08-15 15:49